Zdzisław Beksiński- groza, ból, rozkład

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Beksiński– na tego twórcę natrafiłem w antykwariacie na starym mieście w Poznaniu. Konkretnie na obraz „oczekiwanie”. Zafascynował mnie obraz, więc sięgnąłem po resztę. Co na pierwszy rzut oka daje się zauważyć, styl Beksińskiego jest wyraźny- każdy niemal obraz przekazuje tę samą gamę emocji. Sposób ekspresji  i gama barw są podobne w każdym obrazie. Zaliczany był do surrealistów i awangardzistów. Zaczynał od rzeźby, rysował początkowo surrealistycznie z akcentem na formę, później zainteresował się malarstwem fantastycznym-jego obrazy ilustrowały np. czasopismo „fantastyka”. Znany i rozpoznawalny jest na całym świecie- jego największy mecenas- Dmochowski popularyzował Beksińskiego na zachodzie. Dzięki temu artysta ma teraz własną galerię w Paryżu, obrazy na wystawach na całym świecie, również w Japonii- jako jedyny europejczyk miał stałą galerię w  Osace.

Chcąc opisać jego życie skrótowo, użyłbym tutaj słowa „groza”. Ludzie, którzy znali artystę, przyznawali, że panicznie bał się śmierci, ten lęk i przerażenie jawnie widać na obrazach- przesycenie odrazą, sadyzmem, rozkładem i bólem. Żona umarła po ciężkiej chorobie, niewiele później syn Zdzisława, Tomasz popełnił samobójstwo.  Sam Beksiński instalował całodobowy monitoring mieszkania, został zamordowany we własnym mieszkaniu, w nocy- zadano mu 17 ciosów nożem.

powstaje pytanie: czy przyczyną jego fatum były jego mroczne wizje, czy może to jego fatum było inspiracją jego sztuki? A być może prawda jest pomiędzy i podtrzymywane przez niego emocje świadomie lub nie, również tworzyły jego rzeczywistość?

—————————

Nie posiadam praw autorskich do prezentowanych przeze mnie materiałów.
Materiały, zamieszczane na tej stronie NIE SĄ używane w celach marketingowych- celem ich zamieszczenia jest edukacja oraz popularyzacja sztuki wizjonerskiej. Jeśli jesteś artystą i widzisz swoje dzieło na mojej stronie, masz zastrzeżenia, proszę Cię o informację na adres siegajglebiej[na]gmail.com- w razie zastrzeżeń, Twoje materiały zostaną bezzwłocznie usunięte ze strony.
I do not have copyright to materials presented here. The materials contained on this website are NOT used for marketing purposes, but for education and popularisation of visionary art. If you are an artist, see your work on my website and dissagree, please inform me trough email: siegajglebiej[at]gmail.com , your materials will be promptly removed from the site.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s