spirytystyczny kosmos szczegółów- Alex Grey

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Alex Grey(USA) (STRONA ARTYSTY)

biografia

Zacznijmy od tego, że ojciec Alexa był grafikiem i wspierał twórczość artysty już od najmłodszych lat- pierwsze rysunki(dostępne również na stronie) Alex wykonywał już w wieku pięciu lat. Już wtedy tematyka była ściśle związana ze śmiercią.

Uczęszczał do szkoły sztuki i designu w Columbus(skąd pochodzi), po czym rzucił studia w Columbus i projektował bilboardy w Ohio. Przystąpił do szkoły artystycznej w Bostonie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę- Alysson. Wtedy zaczęły się jego pierwsze doświadczenia z enteogenami – zaczęła się rozwijać jego pasja duchowości i transcendencji. Następne 5 lat Grey spędził w szkole medycznej Harvardu, gdzie przygotowywał zwłoki do sekcji, co mu pozwoliło na wnikliwe studium ciała ludzkiego. Później miał również doświadczenia związane z badaniem leczenia za pomocą energii subtelnych(bioenergoterapia)

sztuka Greya

Sztukę Alexa Greya charakteryzuje naturalizm- postacie ludzkie są przedstawiane bardzo wnikliwie- obnażone ze skóry ciała uwidaczniają wszystkie niemal organy wewnętrzne, struktury kostne i mięśnie. Również jego sztuka jest nasycona spirytualizmem- oprócz obwodów krwionośnego i nerwowego, Grey również umieszcza ośrodki energetyczne ciał subtelnych- czakry i kanały energetyczne tychże ciał duchowych.
Obrazy artysty są transcendentne- przedstawiają przenikające się wymiary fizyczności, umysłu i ducha. Zawierają masę elementów i szczegółów co sprawia, że przy jednym obrazie można się zatrzymać na wiele godzin.  Te elementy wizyjne to archetypy aniołów, bóstw, demonów i zwierząt. Wszystkie przedstawienia Greya mają względnie podobny przekaz- pokazują jedność  rzekomych dualizmów, jedność umysłu, ducha i ciała. Na obrazach widzimy najważniejsze czynności w życiu człowieka, które Grey przedstawia jako transcendentne, uniwersalne i jednocześnie unikalne- takie momenty jak uprawianie miłości, pielęgnacja, poród dziecka, modlitwa, śmierć,  stany wizyjne, stany artystycznej pasji itd.

projekty

Z projektów mających charakter ściśle plastyczny, warto tu zaznaczyć dwa projekty- Chapel of Sacred Mirrors, czyli Kaplica Świętych Luster- ta ekspozycja jako fundacja non-profit wspiera sztukę wizjonerską w Nowym Jorku , oraz Progress of The Soul, czyli Ewolucja Ducha. Obydwa projekty i obrazy z nimi związane są na STRONIE Greya. Na stronie są również czarno-białe szkice Greya

popularność

Grey jest dzisiaj najbardziej rozpoznawalnym artystą w dziedzinie sztuki wizjonerskiej. Związany z kulturą psychedeliczną lat 60`tych, Grey współpracował ogromną ilością artystów, muzyków i pisarzy. Dzisiaj jest jedną z najjaskrawszych legend tego, co się zwie szamańskim wglądem w rzeczywistości duchowe

——————————————————————————————————
Nie posiadam praw autorskich do prezentowanych przeze mnie materiałów.
Materiały, zamieszczane na tej stronie NIE SĄ używane w celach marketingowych- celem ich zamieszczenia jest edukacja oraz popularyzacja sztuki wizjonerskiej. Jeśli jesteś artystą i widzisz swoje dzieło na mojej stronie, masz zastrzeżenia, proszę Cię o informację na adres siegajglebiej[na]gmail.com- w razie zastrzeżeń, Twoje materiały zostaną bezzwłocznie usunięte ze strony

I do not have copyright to materials presented here. The materials contained on this website are NOT used for marketing purposes, but for education and popularisation of visionary art. If you are an artist, see your work on my website and dissagree, please inform me trough email: siegajglebiej[at]gmail.com , your materials will be promptly removed from the site.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s